CN
The Official Website of Wuhu Municipal People’s Government
Your current location:Home > English > Office of Mayor
My division of labor
"Wang Fang, vice mayor of Wuhu, is responsible for cultural tourism (radio, television, press and publication), sports, undertakings for the disabled, foreign affairs, overseas Chinese affairs, exhibitions and other aspects of the work.
She is in charge of municipal culture and tourism bureau (radio and television press and publication bureau), municipal sports bureau, municipal disabled persons' Federation, municipal foreign affairs office, municipal overseas Chinese affairs office and municipal Council for the promotion of international trade.
She is in charge of liaison with the Party History and Local Chronicles Research Office of the Municipal Party Committee, the Media Center (Wuhu Daily, Radio and Television), the Municipal Federation of Literature and Art, the Youth League Committee, the Municipal Women's Federation and the Municipal Federation of Overseas Chinese."
Resume
"Wang Fang, female, Han Chinese, born in October 1970 in Xiao county, Anhui province, started her career in August 1992. She is a member of the Jiusan Society. She had a bachelor’s degree of law and obtained her master’s degree from the Provincial Party School.
1988.09-1992.07 law students of Anhui University.
1992.07-1992.08 Graduation Pending Distribution.
1992.08-1997.05 Clerk, Legal Affairs Department, Wuhu Municipal Government.
1997.05-2002.10 Deputy Director of Legal Supervision Department of Legislative Affairs Bureau of Municipal Government.
(1998.09-2000.07 Studying law history in the postgraduate course of Anhui University; 1998.09-2001.06 studying law in the in-service postgraduate class of Anhui Provincial Party School)
2002.10-2008.11 Chief of the legal department of the legislative affairs office of the municipal government.
(2006.09-2008.09 Studying public administration and administrative law in the postgraduate course of Anhui Normal University)
2008.11-2012.12 Deputy District Chief of Jinghu District Government.
2012.12-2014.09 Director of Municipal Bureau of Justice.
2014.09-2016.12 Director of the Municipal Bureau of Justice and Vice President of the Municipal Women's Federation (concurrently)
2016.12-2017.10 Director of the Municipal Bureau of Justice, Vice Chairman of the Municipal Women's Federation (concurrently), and Chairman of the Jiusan Society Committee (concurrently)
2017.10-2018.01 Director of Municipal Bureau of Justice, Chairman of Jiusan Society Municipal Committee (concurrently)
2018.01-2018.02 Deputy Mayor of the Municipal Government, Director of the Municipal Bureau of Justice, Chairman of the Jiusan Society Municipal Committee (concurrently)
2018.02- Vice Mayor of Municipal Government, Chairman of Jiusan Society Municipal Committee (concurrently)"