CN
The Official Website of Wuhu Municipal People’s Government
Your current location:Home > English > Office of Mayor
My division of labor
"Tang Jinsong is responsible for finance, enterprise listing and other aspects of the work, assist in industry, commerce (port management), state-owned assets, market supervision (intellectual property rights), data resource management (government service management), investment promotion and other aspects of the work.
He is in charge of the municipal local financial supervision bureau (municipal finance office), assist in charge of the municipal economic and trust bureau, municipal commerce bureau (municipal port office), municipal SASAC, municipal market supervision bureau (intellectual property office), municipal data resources management bureau (government service administration), municipal investment promotion center, and municipal strong guarantee company.
He is in charge of liaison with the People's Bank Of China of Wuhu Sub-branch, China Banking and Insurance Regulatory Commission of Wuhu Sub-branch, and financial institutions in Wuhu."
Resume
"Tang Jinsong, male, Han Chinese, born in Taizhou, Jiangsu province, in March 1968, began his career in July 1992 and joined the Communist Party of China in September 1999.
1985.09-1989.07 Received bachelor's degree in national economic management from Nanjing university.
1989.09-1992.07 Studying national economic planning in Zhongnan University of Economics and Law and receiving a master's degree.
1992.07-1992.12 Shenzhen Zhonghua Bicycle (Group) Company.
1992.12-1996.04 Employees of Shenzhen Stock Exchange.
1996.04-1997.02 Deputy Director of Shenzhen Stock Exchange Office (presiding).
1997.02-1999.11 Director of Shenzhen Stock Exchange Office.
1999.11-2000.07 Head of Information Center of Shenzhen Stock Exchange.
2000.07-2000.08 Director of Information Center of Shenzhen Stock Exchange (Director).
2000.08-2001.09 General Manager of Shenzhen Securities Information Co., Ltd.
2001.09-2002.04 Chairman and General Manager of Shenzhen Securities Information Co., Ltd.
2002.04-2005.08 Director of Information Statistics Department of Shenzhen Stock Exchange.
2005.08-2016.03 Chairman of Shenzhen Stock Exchange China Securities Index Company.
2016.03-2019.04 Party Committee Member and Supervisor of Shenzhen Securities Information Co., Ltd.
2019.04- Vice Mayor of Wuhu Municipal Government(temporary) and Party Member of Wuhu Municipal Government."