CN
The Official Website of Wuhu Municipal People’s Government
Your current location:Home > English > Office of Mayor
My division of labor
"Tang Deyu, Under the leadership of Mayor, is responsible for the daily routine of government affairs. He is in charge of the Office of Wuhu Government, the Liaison Office in Beijing, the Liaison Office in Shanghai, the Administration of Governmental Affairs and assists with the work of the Development and Research Centre, the Bureau of Letters and Visits and the legal work of the government.
He oversees the overall work of the municipal government office (development research center), and is in charge of the municipal government liaison office in Beijing and the municipal government liaison office in Shanghai, and help take charge of the municipal government affairs administration, the municipal government supervision office, the municipal government letters and visits bureau and the municipal justice bureau."
Resume
"Tang Deyu was born in September, 1965 in Fanchang county, Wuhu city, Anhui province. He started work in August, 1984 and took part in the CPC in March, 1998. He held a postgraduate degree in economic management at the CPC School of Anhui Province.
1984.08-1990.08 A teacher of Wuhu Attached Normal Primary School.
(1986.09-1990.07 Studying Chinese at evening class in Anhui Normal University)
1990.08-1996.01 Director of General Education Department of Wuhu Municipal Education Commission.
1996.01-1996.11 Secretary of Jinghu District Government Office.
1996.11-1998.04 Deputy Director of Jinghu District Government Office.
1998.04-2000.09 Director of Jinghu District Government Office.
2000.09-2002.07 Assistant district chief and office director of Jinghu district government.
2002.07-2003.03 Director of Jinghu District Government Office.
2003.03-2006.02 Standing Committee and Office Director of Jinghu District Committee
(2000.09-2003.07 Studying economics and management in the on-the-job postgraduate class of Anhui Provincial Party School).
2006.02-2009.04 Standing Committee and Director of Office of Jinghu District (New District).
2009.04-2009.06 Deputy Director of Municipal Government Liaison Office in Shanghai.
2009.06-2012.06 Director of the Shanghai Liaison Office of the Municipal Government.
2012.06-2012.10 Deputy secretary general of the municipal government, director of the government office, director of the municipal government liaison office in Shanghai.
2012.10-2013.10 Deputy Secretary General of the Municipal Government and Director of the Government Office.
2013.10-2015.03 Deputy Secretary General of the Municipal Government, Director of the Government Office and Deputy Secretary of the Party Group.
2015.03-2018.06 Deputy secretary general of the municipal government, the director of the municipal government office (development research center) and the deputy secretary of the party group (2017.02-2017.05 concurrently serving as the director of the municipal poverty relief office).
2018.06 -2019.01 Secretary-General of the municipal government, director of the municipal government office (municipal government development research center), member of the municipal government party committee, secretary of the municipal government party committee.
2019.01- Secretary General of the municipal government, member of the municipal government party committee and secretary of the municipal government organ party committee."